اخبار:   نوید مهر در یک نگاه

  • PDF
بسم اله الرحمن الرحیم
         جامعه امروز ما با توجه به سیل جدید معلولیتها و مشکلات عدیده شهری و ارتباطی زمینه ساز بوجود آمدن نیازها و لزوم سازماندهی جدید برای پوشش دادن به نواقص پیش رو گردیده است. بطوری که برای مثال استان خوزستان با داشتن بیش از پنج هزار معلول نیازمند، در انتظار برنامه ریزیها و ارائه خدمات جدید و نوین و براساس توانمندیهای روز افزون و به روز می باشد.
در این بین بهزیستی استان خوزستان متشکل از ادارات ، مجتمعات و مراکز تحت پوشش ، تمامی تلاش خود را نموده است تا در قالب مراکز نگهداری روزانه ، شبانه روزی و ویزیت در منزل و... خیل عظیمی از افراد معلول را سازماندهی نموده و به ارائه خدمات بپردازد.
در راستای رسیدن به اهداف متعالی و از پیش تعیین شده، واحد توانبخشی سازمان بهزیستی استان خوزستان  همسو و هم جهت با برنامه ریزیهای کلان کشوری و زیر نظر بهزیستی کشور اقدام به اجرای طرح توانبخشی و مراقبتی معلولین ، سالمندان و بیماران اعصاب و روان با مراقبین آموزش دیده و مبتنی بر خانواده نموده است. در این طرح که از سال 1391 بصورت همزمان در چند استان کشور بصورت آزمایشی اجرا گردید، براساس نیازسنجی جامعه معلولین سعی بر این گردیده تا بتوان با مدیریت و برنامه ریزی جدید ، معلولین در منزل و توسط نیروهای آموزش دیده و با نظارت مسئولین ذیربط نگهداری و بستری مناسب جهت آموزش خانواده و استفاده از توانمندی آنها در جهت حفظ و نگهداری معلول فراهم گردد و از بار و فشار وارده بر مراکز نگهداری روزانه و شبانه روزی کاسته شود.
در شهریورماه 1392 بهزیستی استان خوزستان با توجه به ابلاغ و تصویب طرح آزمایشی از سوی سازمان بهزیستی کشور ، پس از طی مراحل اداری و تعیین اعتبار و برنامه ریزیهای مشخص و مدون، اجرای طرح مراقبتی مبتنی بر خانواده را جهت سازماندهی در شهرستان اهواز مورد تائید قرار داده و به این منظور پس از بررسی توانمندی مراکز تابعه و براساس اولویت های تعیین شده ، مرکز توانبخشی و مراقبتی سالمندان در منزل نوید مهر اهواز را بعنوان مجری طرح معرفی نمود.
با توجه به سابقه اجرای طرح ویزیت در منزل از سوی مرکز نویدمهر اهواز که از سال 1386 بعنوان نخستین مرکز ویزیت در منزل سالمندان در استان خوزستان فعالیت داشت از همان ابتدای شروع طرح تمامی تلاش و توان این مجموعه در جهت انجام هرچه بهتر طرح و رسیدن به سطح بالای انتظارات و اهداف ، بکار گرفته شد و با توجه به اولویت طرح مراقبتی معلولین مبتنی بر خانواده در استان خوشبختانه همکاری و مساعدت های مطلوبی از سوی مراجع ذیربط صورت گرفت و مشکلات اجرای طرح به خوبی کنترل و برطرف گردید.
پس از تعیین کادر مدیریتی و انتخاب سوپروایزر و کادر آموزشی ، در مهرماه 92 فراخوان جهت جذب مراقب در روزنامه های کثیرالانتشار اهواز اعلام و با پوشش جذب در دانشگاههای علمی کاربردی بهزیستی و هلال احمر و نیز مراکز درمانی و بیمارستانها ، فرایند جذب مراقبین واجد شرایط تسریع یافت.و در نهایت پس از برسیهای بعمل آمده و مصاحبه های صورت گرفته از حدود بیش از 250 نفر، تعداد 30 نفر جهت شرکت در کلاسهای آموزشی انتخاب و پس از طی مراحل اداری و تکمیل مدارک مورد نیاز به سازمان بهزیستی معرفی گردیدند و دوره آموزشی فشرده همراه با تدریس اساتید مجرب و توانمند در زمینه توانبخشی و مراقبتی معلولین و سالمندان و بیماران جسمی و حرکتی، به مدت 20 روز در سالن اجتماعات بهزیستی اهواز برگزار و کتابها و جزوه های مصوب از سوی بهزیستی کشور مورد آموزش قرار گرفت.
همزمان با اجرای کلاسهای آموزشی تعیین جامعه هدف تحت پوشش در دستور کار مرکز قرار گرفت و با توجه به دریافت پرونده های معلولین از سوی مجتمعات بهزیستی، انجام تعیین اولویت افراد نیازمند به طرح مبتنی بر خانوده شروع گردید.
با توجه به بعد مسافت منازل معلولین و نیز عدم توجیه خانواده ها جهت اجرای طرح و مشخص نبودن توانمندی خانواده معلولین، تشخیص جامعه هدف با سختی همراه گردید ولی پس از گذشت یکماه از آغاز طرح و تحمل مشقت های فراوان، مرکز نوید مهر موفق به تشخیص یک جامعه 80 نفری از معلولین تحت پوشش گردید و با توجه به اتمام کلاسهای آموزشی و بعد ازبرگزاری آزمون نهایی تعداد 26 نفر جهت مراقبت از معلولین انتخاب و در تاریخ8/8/92 بصورت رسمی اعزام مراقبین به منازل معلولین صورت گرفت.
در این طرح طبق دستورالعمل های موجود 20 درصد از ظرفیت جامعه هدف باید به خانواده هایی اختصاص یابد که مراقب واجد شرایط را ازخانواده معلول بکار گرفته باشد، و بر همین اساس در طرح مبتنی بر خانواده اجرایی در اهواز حدود 8 معلول توسط مراقب خانوادگی و 72 معلول دیگر توسط مراقبینی غیر از خانواده تحت پوشش قرار گرفتند.
جهت اجرای طرح هر مراقب با تحت پوشش قرار دادن 4 معلول بصورت یک روز در میان و به مدت سه ساعت در روز به نگهداری معلول در خانواده و نیز آموزش خانواده جهت نگهداری اصولی و مثمرثمر تر می پردازد.
خوشبختانه با توجه به استفاده مرکز نوید مهر از سوپروایزر توانا و متعهد و برخوردار از آگاهی و دانش به روز و سابقه درخشان در امور توانبخشی ، سرکار خانم رضانیا، فرایند آشنایی خانواده با طرح و نیز فعالیت مراقبین آموزش دیده به خوبی و سرعت  پیش رفته و مرکز خیلی سریع توانست وارد فاز اجرایی خود در زمینه اجرای طرح مبتنی بر خانواده شود.
از اهداف عمده این طرح آموزش صحیح استفاده از توانمندیهای معلول در خانواده و تغییر نگرش نسبت به معلولیت در خانواده می باشد که با توجه به وضعیت معلولین گزینش شده که اکثرا جسمی حرکتی شدید و همراه با تثبیت وضعیتی در طی سالیان دراز بود،تحقق این امر ناممکن و دور به نظر می رسید. ولی به لطف خدا و با تلاش شبانه روزی مجموعه مراقبین در مدت زمان کوتاهی موفق به دست یابی به نتایج مطلوبی گردیدیم.
در طول حضور مراقب در منزل ابتدا با بررسی پرونده پزشکی و درمانی، مصاحبه با اعضای خانواده و براساس نیازسنجی صورت گرفته از سوی تیم درمان و سوپروایزر، یک برنامه درمانی مختص معلول تدوین و در اختیار مراقب قرار می گیرد که از مهمترین نکات آن می توان به توجه به نظافت و امور شخصی، استحمام ، کنترل زخم بستر ، توجه به تغذیه ، کنترل شرایط روحی و روانی معلول و خانواده و نیز انجام ورزشها و نرمشهای توانبخشی در حضور خانواده اشاره نمود.
همه روزه پس از پایان کار مراقبت ، کلیه خدمات ارائه شده و نکات اجرایی دربرگه های گزارش روزانه ثبت و به تائید خانواده میرسد و با این وسیله مسئولین و گروه درمانی از وضعیت معلول مطلع و آگاه می گردند و در صورت نیاز تغییر برنامه درمانی و یا تعیین خدمات ویژه از سوی گروه مدیریتی اعمال می شود.
با توجه به این مسئله که حضور معلول در خانواده باعث ایجاد خانواده آشفته و درگیر می شود، مشاوره های روانشناختی با خانواده معلول و نیز بررسی دوره ایی پزشکی و فیزیوتراپی از دیگر خدمات ارائه شده در طرح مراقبتی مبتنی بر خانواده می باشد که در صورت صلاحدید و نیاز خانواده از سوی مرکز در دستور کار قرار می گیرد.
با توجه به شرایط روحی و زندگی سخت جامعه هدف از سوی مرکز نوید مهر به مناسبتهای گوناگون برنامه های تفریحی و مفرح در نظر گرفته می شود که می توان به جشن روز پرستار و نیمه شعبان اشاره نمود که در آن حضور مسئولین محترم بهزیستی استان خوزستان و شهرستان اهواز رونق بخش برنامه و دلگرمی خانواده معلولین گردیده است. در این جشنها سعی شده است با تقدیر از خانواده های معلولین و انجام مسابقات و برنامه های متنوع، مرهمی بر زخمهای این عزیزان گذارده شود.
خوشبختانه با تلاشهای شبانه روزی مسئولین ، مراقبین و مجموعه تحت الامر طرح مبتنی بر خانواده در مرکز نوید مهر و پس از گذشت شش ماه از اجرای طرح ، نوید بخش آینده ایی روشن و امیدوار از اجرای طرح در استان
 بوده ایم ،  بطوری که پس از بازرسیهای کشوری و بازدید از خانواده های معلول تحت پوشش و دریافت بازخورد از عملکرد مرکز نوید مهر در اردیبهشت ماه 93 ، طرح اجرایی در استان خوزستان با دریافت امتیازات لازم از اجرای شایسته و بایسته طرح از سوی بهزیستی کشور بعنوان مجری طرح نمونه برگزیده و مجوز اجرای طرح را دراستان خوزستان بصورت قطعی دریافت نمود. و از این تاریخ با تغییر مجوز مرکز نوید مهر از مراقبتی سالمندان در منزل به مرکز جامع نگهداری و مراقبتی معلوین و سالمندان با مراقبین آموزش دیده مبتنی بر خانواد به انجام فعالیت و پوشش هر چه بهتر این طرح در استان خوزستان می پردازد. 
امید است با عنایت پروردگار و مساعدت و یاری مسئولین و دست اندرکاران طرح مراقبتی مبتنی بر خانواده هر چه بهتر و توانمندتر در رسیدن به اهداف متعالی خود کوشا و موفق باشیم.
 

آخرین به روز رسانی در دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۴


همه حقوق مادی و معنوی متعلق به موسسه نوید مهر می باشد.